LARYNGOLOGIA

Porażenie nerwu twarzowego może być bolesne społecznie

Operacje otolaryngologiczne w zakresie twarzy narażają na ryzyko porażenia nerwy czaszkowe, głównie nerw twarzowy. Porażenie nerwu twarzowego, jednej lub wielu jego gałązek powoduje porażenie mięśni twarzy, oprócz zdrowotnego ma to ogromny wymiar społeczny. Od dziesięcioleci znane są metody monitorowania nerwu twarzowego przy użyciu wiarygodnych, powtarzalnych metod neuromonitoringu.

Użycie neuromonitoringu daje chirurgowi narzędzie badające gdzie nerw przebiega, czy rozgałęzia się, zakrzywia itd. Chirurg specjalnym próbnikiem podającym prąd testuje obecność nerwu w polu operacyjnym. Gdy próbnik jest blisko nerwu to dochodzi do pobudzenia przewodzenia nerwowo-mięśniowego, nerw wzbudza do ruchu drgającego mięsień twarzy, do którego podłączone są elektrody odbiorcze. W ten sposób przekazywany jest sygnał odpowiedzi EMG do aparatu neuromonitoringu wyświetlający na ekranie potencjał EMG oraz powtarzajacy sygnał dźwiękowo.

Jest w pracy chirurga posługującego się neuromonitoringiem dużo analogii do pracy sapera – obaj poszukują miejsca wysokiego ryzyka, które należy omijać oraz postępować bez gwałtownych ruchów. W czasie zabiegu chirurg korzysta z próbnika wielokrotnie, zapisując odpowiedzi EMG w aparacie do badania nerwów. Na koniec zabiegu posiada obiektywny dowód, że po usunięciu tarczycy nerw nadal przewodzi i jest sprawny co stanowi bardzo ważną informację dla pacjenta. Raport z potwierdzeniem jest częścią dokumentacji historii choroby pacjenta.

WYKAZ KLINIK OFERUJĄCYCH IONM

Proszę wybrać województwo: